Junior Onur UNURLU
SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Toner Dolumu, ????? ???? ??????,İş Makinaları Yedek Parçaları,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Adana Evden Eve Nakliyat,Evden Eve Nakliyat Adana,Rulo Halı Poşeti,Kuru Temizleme Poşeti,Elbise Poşeti,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Streç Film,Baskılı Poşet,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana doğalgaz firmaları,Niğde Halı Yıkama,adana doğalgaz fiyatları,adana seo,Adana Çukurova, Seyhan Su(Sıhhi) Tesisatçısı Arayanlar Firmaları,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,Ev Temizliği,kuru temizleme poşeti,baskılı rulo poşeti,hışır poşet,halı poşeti,ucuz halı poşeti,streç film,balonlu naylon,karton bardak,streç,atlet poşet,çöp poşeti,hışır atlet poşet,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama, أسعار مكائن غسيل السجاد المستعملة,أسعار مكائن غسيل السجاد الاوتماتيكية,ارخص مكنة لغسل السجاد,مكنة غسل السجاد المستعمة أسعار ,مكنة فض السجاد,مكائن غسيل السجاد ,مكنة غسل السجاد قائمة الاسعار ,مكنة غسل السجاد الصناعية , مكائن عصر السجاد , مكائن غسيل السجاد المستعملة , مكائن غسل السجاد الاوتماتيكية بالكامل , مكنة غسيل البطانية, مكنة تنظيف السجاد , مكنة غسيل لحاف, مكنة غسيل السجاد الصناعية

SEO TERIMLERI

SEO Terimleri Hakkında;

Arama Motoru Optimizasyonu Terimleri

SEO : SEO, tam açılımıyla Search Engine Optimization demektir. Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu anlamı taşır.

Title : Başlık anlamına gelmektedir.Web sitelerinin ana başlık yapısı için kullanabileceği gibi, linklerinde isimlendirilmesinde kullanılabilmektedir.

H1 : Heading terimi daha çok içeriklerde yer alan başlıklar için kullanılmaktadır.Makalenin ana başlığı heading 1 yani  h1 ile belirtilirken, başlıkların önem derecesi düştükçe rakam artacak şekilde h2,h3,h4 vs. gibi listelenmektedir.

Black Hat Seo : Arama motoru açıklarından istifade ederek, etik ve yasal olmayan yollarla haksız bir şekilde üst sıralara ulaşılması işlemidir.

White Hat Seo : Arama motoru yönergelerine ve gerekliliklerine uygun hareket ederek, web sitelerinin doğal yollarla üst sıralara ulaşılmasını sağlayan tekniklerdir.

Pagerank(PR) : Web sitelerinin Google nezdinde bir değerleme sistemidir.10 üzzerinden yapılan puanlamalar, 3-4 aylık güncellemelerle açıklanmaktadır.Google sıralaması üzerinde bir etkisi yoktur.

Spam : Daha çok yazılımlarla yapılan paylaşımlar için kullanılan bir terimdir.Çok sayıda paylaşımın (backlink,içerik,yorum) kısa sürede yapılması sonucu oluşan bilgi kieliliğidir.Seo anlamında faydalı olması düşünülen bir çok işlemde spam yapılabilmektedir.Spam olduğu tespit edilen her çalışma türü sitelere zarar vermekte veya sıfır etki göstermektedir.

Rel : Rel bir html mikroformatıdır. Linklerin site ile olan ilişkisini belirtir.Yaklaşık 20-25 çeşit rel mikro format bulunmakta ve bunlar link verilen site ile veren site arasındaki bağ hakkında arama motorlarına bilgi verir.

Nofollow : Bir rel mikroformatıdır.Bu şekilde verilen linkin, arama motoru pagerank algoritması dahilinde hesaplanmamasını belirtir.

Dofollow : Bir rel mikroformatıdır.Rel=”dofollow” şeklinde kullanımına gerek yoktur.Nofollow rel etiketinin kullanılmadığı her link yapısı dofollow olarak tanımlanır.Arama motoru pagerank algoritmasında dofollow linkin etkisi dikkate alınmaktadır.

Canonical : Bir rel mikroformatıdır.Web sitelerinin farklı adresler veya url uzantıları kapsamında aynı içeriği sunduğu durumları arama motorlarına bildiren bir etikettir.Örneğin bir e-ticaret sitesinde yer alan ürün sayfasında, görseller,yorumlar,açıklamalar ve ödeme seçenekleri gibi sekmelerde farklı url veya uzantılar oluşuyorsa bunlar rel canoncial  ile tek sayfa olduğu garanti altına alınır.Bu şekilde farklı urllerde aynı içeriğin görüntülenmesi kopya içerik durumu oluşturmaz.

Alexa : Dünya üzerindeki tüm web sitelerinin, ziyaretçi bazlı seo kriterlerine göre sıralamasını çıkaran bir servistir.Manipüle edilebilir olması servisin bir çok kaynak tarafından güvenilirliğini olumsuz etkilemektedir.

Dmoz : Dünyanın en büyük dizinidir.Tüm yönetim ve işlemler dünya genelinde binlerce editör vasıtasıyla tamamen insan yönetimiyle yürütülmektedir.

Ping-pingleme : Linklerin arama motorlarına uyarılmasını sağlar.Arama motorlarına yeni linkler veya güncellemeler hakkında bilgi vererek ziyaretleri dolayısıyla indexlenme süresini hızlandırır.

İndex-indexleme : İndex 2 farklı şekilde kullanılabilen bir kavramdır.Birincisi, web sitelerinin ana sayfasını tabir etmek için kullanılır.İkinci kullanımı ise,web sitelerinin arama motorları sonucunda gösterilmeye başlaması için kullanılmaktadır.

Rss : Web sitelerinin içeriklerini anlık yayın haline getiren bir yazılım bileşenidir.Rss ile web sitelerinin belirli nitelikteki içeriklerini,yazı,kategori,etiket vs. kategorize ederek anlık yayın yapmak mümkündür.Sıklıkla haber içerikleri sunan sitelerde kullanılsa da, her site için kullanılması tavsiye edilen seo amaçlı bir çok entegrasyonu bulunan bir sistemdir.

Adwords
: Google reklam yayın sistemidir.Google sonuçlarında olabileceği gibi anlaşmalı web milyonlarca web sitelerinde de reklamlarınızın çıkmasını bu sistem vasıtasıyla sağlayabilirsiniz.Dünyanın en büyük reklam ağıdır.

Backlink : Bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı tıklanabilir ve yönlendirilebilir bağlantılarıdır.A sitesi B sitesine link vermişse, B sitesi A sitesinden backlink elde etmiş demektir.

Robots : Robots kodları arama motoru botlarının yönlendirilmesini sağlayan kodlardır.Bu sayede arama motorlarının ,indexlenmesi ,linkleri takip etmemesi ,dizin kayıtları dikkate almaması gibi çeşitli işlevleri yapması veya yapmaması şeklinde yönlendirmeler yapılır.

Keyword : Anahtar kelime anlamına gelmektedir.Daha çok web sitelerinin üst sıralara çıkmak istediği kelimeler için kullanılır.

Deindex : Google, etik davranmayan web sitelerini tespit ettiğinde onlara filtre diye tabir edilen çeşitli cezalar uygulamaktadır.Deindex cezası , arama motorları tarafından verilebilicek en büyük ceza türüdür ve web sitelerinin tümüyle arama motorundan silinmesine neden olmaktadır.

EMD(exact match domain) : Google’ın son algoritmalarından bir tanesidir.Anahtar kelime ile birebir uyumlu olmasına rağmen faydalı içerik üretmeyen sitelerin spam kabul edilmesine yönelik algoritma düzenlemesidir.Aynı zamanda link ve anahtar kelime uyum etkisini de beraberinde getirmiştir.

Anchor Text : Eğer bir metin üzerinden linkleme yapılıyorsa, bu metin anchor text olarak tabir edilir. Yani linkin ismidir.Title ise linkin göbek adı veya lakabıdır diyebiliriz.Bir kişinin resmi yazışmalardaki Ahmet, arkadaşları arasında Akif olarak telaffuz ediliyor olmaları, bu kişinin her iki isimle de biliniyor olması demektir.Bu sebeple arama motoru çerçevesinde değerlendirecek olursak,her iki isimle de üst sıraya çıkabilecek yapıdadır. Onur Bu şekilde her iki isimle de seo açısından katkı sağlamış olacaksınız.

Hacklink : Web sitelerinin hacklenerek site sahibinin izni ve bilgisi dışında link ekleme işidir.Bu şekilde eklenen linkler web arayüzünde görünmese de, sitenin kaynak kodunda görüneceğinden arama motorları tarafından doğal tavsiye link olarak algılanabilecektir.Ancak bir çok yan etkisi de bulunmaktadır.

Onpage : Sayfa içi, site içi şeklinde kullanılan kelimedir.Daha çok site içi seo düzenlemelerini tarif etmek için kullanılmaktadır.

Offpage : Sayda dışı, site dışı şeklinde kullanılan kelimedir.Daha çok site dışı seo düzenlemelerini tarif etmek için kullanılmaktadır.Diğer bir deyişle backlink çalışmaları içinde kullanılır.

Jquery : Jquery bir javascript kütüphanesidir.Html kaynaklı kullanılan bu yazılım ile, etkileşimli sayfalar oluşturma,animasyon,slayt ve foto galeri gibi işlevleri daha az kodla daha pratik bir şekilde gerçekleştirmemize yaramaktadır.

İcon : Küçük resim olarak tabir edilir.Türkçedeki karşılığı simge veya dilimize yerleşen haliyle ikondur.

Css Sprite : Css web sitelerinin stiline yani görselliğine ilişkin kodlama dilidir.Css kaynağında yer alan her bir görsel, sorgu ve dosya boyutu sebebiyle sitenin yavaşlamasına neden olacaktır.Bu sebeple geliştirilen css sprite tekniği ile onlarca resmi tek dosya gibi kullanarak, görsel açıdan hiç bir farklılık oluşturmadan siteyi hızlandırmak ve seo açısından avantaj elde etmek mümkündür.

Htaccess : Htaccess dpsyası (hyper text access file), klasörler düzeyinde sunucuda çeşitli ayarlar ve uygulamalar yapan özelleştirilebilir dosyadır.Sayfalara erişim,404 sayfası tanımlama,301 gibi tüm yönlendirmeler,url yapısı vb. bir çok seo açısından önemli işlemde büyük rol oynamaktadır.

Tag : Etiket anlamına gelen bu terim web dünyasında bir çok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır.Mega tag : web sayfalarının ilgili olduğu anahtar kelimelerin arama motorlarına bildirilmesinde kullanılır.Makale içi tag kullanımı, makalelerin ilgili olduğu önemli anahtar kelimeler için kullanılır.

Density : Yoğunluk anlamına gelmektedir.Daha çok sitede anahtar kelime yoğunluğu (keyword density) veya makale içi etiket kullanım yoğunluğu hesabı yaptığımız etiket yoğunluğu (tag density) için kullanılabilmektedir.

Adwords Keyword Tool : Adwords kelime aracı, reklam verenlerin ve tıklayanların verilerine dayanarak çeşitli istatistiklerin sunulduğu bir Google hizmetidir.Bu hizmetteki bilgilerin kaynağı tamamen Adwords olduğu için seo amaçlı doğrudan bir veri kaynağı niteliğinde olmasa da, bizlere bir çok konuda en yakın bilgiyi ve ipuçlarını verebilecek kapasitede gelişmiş bir araçtır.Anahtar kelimelerin rekabet yoğunluğu, aranma hacimleri gibi önemli verileri sunmaktadır.

Google insights : Ülke ve il bazlı sınırlama yaparak, bölgesel veya genel arama eğilimlerinin raporlandığı faydalı bir Google aracıdır.Bu araç sayesinde, anahtar kelimelerin zamana göre aranma eğilimleri, hacimleri, benzer anahtar kelimelerin gelişmeleri ve kıyaslamaları hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkündür.

Cpu : İşlemci anlamına gelmektedir.Web sitelerinin yayın yapmak üzere dahil olduğu hostinglere ait bir donanımsal özelliktir.Web sitelerinin çok sayıda sorgulara sahip olması cpu tüketim oranını artırarak web sitelerini yavaşlatmaktadır.

Trustrank : Google’ın iki tür değerlendirme sistemi bulunmaktadır.Bunlardan bir tanesi pagerank yani sayfa kalitesidir.Diğeri ise güvenilirlik ölçütü olan Trustrank’tır.Pagerank kullanıcılar tarafından öğrenilebilse de,Trustrank net bir şekilde ölçülememektedir.Ancak bazı sistemlerin kendi hesaplama tekniklerine göre yakın bir sonuç elde etmek mümkündür.Trustrank, web sitelerinin semantik anlamda birbirlerine olan doğal faydasını ve ilişkisini göz önünde bulundurarak hesaplanan bir puanlamadır.Google sıralamalarında etkili olduğu varsayılan bir kriterdir.

***Burada yazılan yazılar Türkiye’nin Seo Hocasından Kaan GÜLTEN’in Sorularla Seo kitabından alıntıdır.
Facebook

SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Toner Dolumu, ????? ???? ??????,İş Makinaları Yedek Parçaları,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Adana Evden Eve Nakliyat,Evden Eve Nakliyat Adana,Rulo Halı Poşeti,Kuru Temizleme Poşeti,Elbise Poşeti,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Streç Film,Baskılı Poşet,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana doğalgaz firmaları,Niğde Halı Yıkama,adana doğalgaz fiyatları,adana seo,Adana Çukurova, Seyhan Su(Sıhhi) Tesisatçısı Arayanlar Firmaları,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,Ev Temizliği,kuru temizleme poşeti,baskılı rulo poşeti,hışır poşet,halı poşeti,ucuz halı poşeti,streç film,balonlu naylon,karton bardak,streç,atlet poşet,çöp poşeti,hışır atlet poşet,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama, أسعار مكائن غسيل السجاد المستعملة,أسعار مكائن غسيل السجاد الاوتماتيكية,ارخص مكنة لغسل السجاد,مكنة غسل السجاد المستعمة أسعار ,مكنة فض السجاد,مكائن غسيل السجاد ,مكنة غسل السجاد قائمة الاسعار ,مكنة غسل السجاد الصناعية , مكائن عصر السجاد , مكائن غسيل السجاد المستعملة , مكائن غسل السجاد الاوتماتيكية بالكامل , مكنة غسيل البطانية, مكنة تنظيف السجاد , مكنة غسيل لحاف, مكنة غسيل السجاد الصناعية
   SON EKLENEN 6 LİNK